O škole
Obory vzdělávání
Výhody studia u nás
Fotogalerie

Exkurze pro studenty zdarma, ale čekací doba cca 1 rok i déle. Nikdo v roce 2010 netušil, že právě  v tomto termínu budou někteří studenti maturovat. Ale termín se nemohl nechat propadnout. Autobus je dnes dost drahá záležitost, proto jsme zvolili cestu vlakem – skupina 27 osob má přece jenom slevu.
V úterý ráno se sešli na semilském nádraží studenti NS2  a SP2. Rychlík už přijel se zpožděním, ale osobní vlak do Prahy na nás v Turnově čekal. Ale to nebyl všem patáliím konec. Ze Všetat do Neratovic byla výluka. Cesta jedním přeplněným autobusem utíkala pomalu a zpoždění se zvětšovalo.
Na Hlavní nádraží jsme dojeli kolem jedenácté hodiny. Naštěstí všude bylo blízko. I po pražských ulicích jsme vyrazili pěšky. Za 10 minut jsme byli u ČNB, proti nám Obecní dům a Prašná brána, pak jsme se vydali Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Kolem pomníku M. Jana Husa ještě hořely svíčky zapálené na památku našich tragicky zemřelých hokejistů. Pro některé studenty byli zážitkem svatebčané, obdivovali i drožky, stejně tak i zboží ve výlohách značkových prodejen v Pařížské ulici.  Prošli jsme Židovským městem na pravý břeh Vltavy, kde se nám otevřel pohled na Pražský hrad a Kramářovu vilu. Škoda jen, že jsme měli tak málo času – takže v podstatě letecky  - vyfotit se u Rudolfina na červeném koberci. Kdo stál na koberci, ten odmaturuje. Nebyl původně připraven pro semilské studenty, kteří dorazili do Prahy, ale právě probíhal festival Dvořákova Praha. Klementinum – Národní knihovna, malá skupinka vyrazila na Karlův most, kde byla hlava na hlavě. Ostatní  směřovali na Staroměstské náměstí, aby stihli v poledne Orloj. Podařilo se. Někteří odvážlivci vzali do ruky hada, otočili si ho kolem krku a vyfotili se s ním.  Pak jsme se vydali kolem Univerzity Karlovy a Stavovského divadla na Můstek, kde byl rozchod. V půl druhé začínala prohlídka  ČNB. Prošli jsme bezpečnostním rámem, odložili všechny tašky a bundy. Nejprve nás seznámili s historií a současností  této banky prostřednictvím dvou krátkých filmů, potom nás průvodce zavedl do největšího sejfu v ČR, kde je expozice vývoje platidel na našem území. Martin Hazdra z NS 2  tam zabodoval, když správně odpověděl, že na našem území žil keltský kmen Bójů. Pracovník ČNB podotkl, že už minimálně 2 měsíce tuto správnou odpověď neslyšel, přestože tam nechodí na exkurzi jen odborné školy. Vtipný student, potěšený touto pochvalou, hned dodal, že tam přijde častěji. Čas nás nutil spěchat, ale přesto všichni měli šanci soutěžit – uspěli studenti z SP 2  - Lucie Tauchmanová a  dvakrát Jan Nosek. Čest maturantů zachránil Antonín Landiga. Ceny se týkaly naší banky bank – 80 tisíc Kč v podobě malé brikety, plakát a brožura o historii a současnosti ČNB.  Všichni si mohli zdvihnout cihlu dřevěnou, železnou, olověnou a zlatou. Ta poslední měla hodnotu 12 mil. Kč.
Pro praxi užitečná byla část expozice věnovaná ochranným prvkům našich bankovek. Největší zájem našich studentů byl o vitrínu se 70 zlatými cihlami v hodnotě 13 mld. Kč.
Z  banky  pak rychle kolem Masarykova nádraží – viděli jsme Vítkov ještě bez opravované sochy Jana Žižky – na „naše“ nádraží. Díky výlukám nám ujel rychlík v Turnově, ale uprosili jsme průvodčí, aby na nás čekal v Železném Brodě. Nakonec jsme přijeli jen o 15 minut později. Studenti byli ukáznění, všichni přišli včas, chovali se jako dospělí slušní lidé. Škole určitě ostudu neudělali, ba naopak.

Copyright © 2020. Všechna práva na obsah vyhrazena Střední škola Semily.

Tvorba webu www.helpmark.cz